Katalizator ceramiczny – podstawy

Katalizator ceramiczny – podstawy

Każdy katalizator ma na celu usuwanie ze spalin szkodliwych związków chemicznych, które powstają podczas spalania paliwa. Jest to możliwe dzięki metalom szlachetnym zawartym we wnętrzu katalizatora, które wywołują reakcje chemiczne neutralizujące szkodliwe związki. Metale szlachetne mogą znajdować się na monolicie ceramicznym lub na monolicie metalowym. W tym artykule opiszemy katalizatory ceramiczne, czyli takie z wkładem ceramicznym.

Budowa

Katalizator ceramiczny składa się z metalowej obudowy, specjalnej siatki chroniącej monolit oraz z monolitu ceramicznego. Reaktory katalityczne tego typu są spotykane dużo częściej niż katalizatory metalowe, głównie ze względu na ich niższą cenę. Jakie są właściwości katalizatora z wkładem ceramicznym?

Cechy

Monolit ceramiczny znajdujący się w katalizatorach jest tańszy, jednak jest to jedyna jego zaleta nad wkładem metalowym. Dobrze spełnia on swoje zadanie, jednak jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne i gwałtowne zmiany temperatur oraz wolniej osiąga odpowiednią temperaturę pracy. Katalizatory pracują w ciężkich warunkach, które zużywają monolit ceramiczny szybciej niż katalizator metalowy. Jednak mimo to katalizatory ceramiczne występują w samochodach dużo częściej, przede wszystkim przez cenę. Gdy katalizator tego typu zostaje zużyty lub uszkodzony, to monolit ceramiczny jest wycinany i poddany recyklingowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.