Złomowanie samochodu
Prędzej czy później każdy samochód kończy swój żywot na stacji demontażu pojazdów i jest poddany złomowaniu. Złomowaniu może zostać poddany każdy samochód, niezależnie od powodu, więc na złom często mogą trafić samochody sprawne, ale nieopłacalne w eksploatacji. Ile można otrzymać za złomowanie samochodu?
Formalności
Ważne jest aby złomowania dokonywać na legalnej stacji demontażu, gdyż wydawane przez nie zaświadczenia o kasacji jest podstawą do wyrejestrowania samochodu i wypowiedzenia umowy OC. Inną ważną kwestią jest sam samochód, bo choć jego stan w większości stacji demontażu nie jest ważny, to jego waga nie może wynosić mniej niż 90% masy nowego samochodu, w przeciwnym razie naliczane są opłaty.
Środki ze złomowania
Ostateczna cena za złomowany samochód różni się w zależności od marki i modelu pojazdu oraz od stacji demontażu. Firmy tego typu zarabiają głównie na sprzedaży części wymontowanych ze złomowanego samochodu, na przykład katalizatory samochodowe. Mogą być one sprzedane zarówno jako część zamienna do innego samochodu lub mogą być sprzedane do specjalnego skupu katalizatorów. Oprócz tego każda inna część może być sprzedana, na przykład silnik, skrzynia biegów i wiele innych.