Tuning samochodów osobowych

Tuning samochodów osobowych

Wielu z nas tuning będzie kojarzył się z niezbyt estetycznymi przeróbkami, które tylko miały zamiar poprawić wygląd samochodu, a wyszło zupełnie inaczej. Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni właściciela, bo okazuje się że można przerobić samochód w taki sposób, że będzie wyglądał naprawdę dobrze. Trzeba tylko wiedzieć, za co się zabrać. Tuning możemy podzielić na dwa jego główne warianty. Pierwszy to będzie tuning mechaniczny, gdzie będą zmieniane elementy mechaniczne silnika, zawieszenia, układu wydechowego i całej reszty. Drugi rodzaj tuningu to tuning wizualny. Dotyczy on głównie elementów nadwozia, karoserii i wnętrza pojazdu. W całym tuningu chodzi o ogólną poprawę zarówno wizualną jak i mechaniczną przerabianego pojazdu.

Tuning mechaniczny

Jak już wiadomo czym zajmuje się tuning mechaniczny to warto się temu przyjrzeć trochę bliżej. Nie jest to taka prosta sprawa, bo tuningowane pojazdy to są najczęściej wieloletnie samochody, które już swoje lata świetności przeżyły. Dużo zależy od budżetu, który możemy poświęcić na przeróbki. Bardzo często spotykaną przeróbką jest wycięcie katalizatora i zrobienie w ten sposób wydechu „przelotowego”. Katalizatory są jedną z przeszkód do osiągnięcia celu. Taki wydech będzie o wiele głośniejszy i może w charakterystyczny sposób strzelać. Warto wspomnieć jeszcze o przeróbkach silnika i zawieszenia. Jeśli chodzi o silnik to najczęściej pada na dołożenie turbosprężarki, która znacznie poprawia osiągi pojazdu. W przypadku zawieszenia jest to obniżenie i usztywnienie za pomocą innych sprężyn. To poprawia zachowanie samochodu na zakrętach, ale komfort jazdy po nierównej nawierzchni gwałtownie spada.

Tuning wizualny

Tuning wizualny to tak naprawdę dużo większy problem. Mechanika ma to do siebie, że nikt nie widzi w jaki sposób uzyskaliśmy lepsze osiągi czy zachowanie samochodu na zakrętach. Tuning wizualny to w większości zmiany w nadwoziu, które mają poprawić estetykę pojazdu. Bardzo istotnym elementem są niewątpliwie reflektory, które nadają charakteru. W sklepach tuningowych możemy obecnie spotkać wiele rodzajów nowoczesnych lamp, które znacznie poprawią estetykę naszego samochodu. Do tego dochodzą takie modyfikacje jak końcówki układu wydechowego, które również nadają sportowego charakteru. Do niektórych samochodów można znaleźć również niestandardowe zderzaki, progi czy nawet spoilery. Warto również spojrzeć na wnętrze i zająć się ogólną renowacją. W tym celu trzeba będzie zwrócić uwagę na obszycie foteli, podświetlenie czy nowoczesne systemy nawigacyjne. W tej dziedzinie dostępna jest absolutna dowolność, ale trzeba mieć gust bo można stworzyć wyjątkowo brzydki pojazd.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.