Samochody osobowe i stosowane w nich układy oczyszczania spalin

Samochody osobowe i stosowane w nich układy oczyszczania spalin

Żyjemy w czasach, w których wszystkie poruszające się po drogach samochody muszą spełniać wiele norm, które związane są przede wszystkim z bezpieczeństwem oraz emisją do powietrza szkodliwych substancji. W każdym (co do sztuki) samochodzie, konieczne jest więc stosowanie różnego rodzaju układów oraz urządzeń, których najważniejszym zadaniem jest oczyszczenie wydostających się z samochodu spalin, by te nie były tak szkodliwe. Oczywiście niemal niemożliwe – przynajmniej na dzień dzisiejszy – jest całkowite oczyszczenie spalin, jednak nie da się ukryć, że ludzie zdolni są do zminimalizowania tego problemu do całkiem zadowalającego stopnia.

Filtry paliwa i filtry cząstek stałych

W samochodach bardzo ważną rolę odgrywają filtry. Oczywiście ich głównym zadaniem jest filtrowanie spalin, by te nie wydzielały do powietrza tak ogromnych ilości szkodliwych substancji. Ważne są zwykłe filtry, ale jedno z najważniejszych zadań jest wykonywane oczywiście przez filtry cząstek stałych. Tak zwane filtry DPF, pozwalają na zatrzymanie cząstek stałych w postaci sadzy i innych drobinek, by te nie dostały się do powietrza. Takie drobinki dla ludzi są szczególnie niebezpieczne, więc raczej trudno byłoby sobie wyobrazić życie, gdyby filtry DPF nie były w autach stosowane.

Budowa układu wydechowego

Oczywiście na to, jak wiele szkodliwych substancji wydostaje się z auta, ma wpływ przede wszystkim układ wydechowy oraz jego poszczególne elementy. Jednym z najważniejszych jest reaktor katalityczny, powszechnie określany mianem katalizatora. Jego głównym zadaniem jest neutralizowanie związków chemicznych, które w jakimś stopniu mogłyby zagrozić ludziom i wpłynąć na ich zdrowie. Wysoką skuteczność katalizatory zawdzięczają charakterystycznej, dość zaawansowanej budowie. Jednak wszelkie normy dotyczące emisji spalin stają się coraz bardziej rygorystyczne, dlatego coraz częściej w autach stosuje się nawet kilka katalizatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.