W jaki sposób układ wydechowy oczyszcza spaliny?

W jaki sposób układ wydechowy oczyszcza spaliny?

Układ wydechowy nie jest takim prostym elementem samochodu jak może się wydawać. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że są to zwykłe rurki poprowadzone w taki sposób, aby nie naruszać konstrukcji. Dodatkowo końcówki są zaprojektowane tak, aby wyglądały elegancko, ale to tylko w przypadku nowych samochodów. Jednak rzeczywistość jest trochę inna, a sam układ wydechowy odgrywa bardzo ważną rolę w oczyszczaniu spalin z trujących substancji.

Katalizatory

Na układzie wydechowym montowane są reaktory katalityczne, które w bardzo ciekawy sposób oczyszczają spaliny. Katalizatory to nic innego jak puszki, w których są szlachetne pierwiastki. Poprzez reakcje chemiczne z tymi pierwiastkami, spaliny zostają w pewnym stopniu oczyszczone. Taki samochód spełnia wtedy normy emisji spalin i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Obecnie producenci mają obowiązek montowania zarówno katalizatorów jak i filtrów cząstek stałych w przypadku silników diesla. Wszystko to ma na celu poprawić sytuację w większych miastach, gdzie pojawia się smog i stopniowo zatruwa mieszkańców.

Czy można się pozbyć katalizatora?

Duża ilość plotek, które mówią o awaryjności katalizatorów sprawia, że właściciele nagminnie się ich pozbywają. Jest to bardzo korzystne, ale tylko dla portfela. Wystarczy sprawdzić skup katalizatorów i łatwo można wywnioskować, że katalizatory są sporo warte. Problem w tym, że w ten sposób zatruwamy naturalne środowisko, bo spaliny nie są w żaden sposób filtrowane. Na szczęście nowe samochody uniemożliwiają taki zabieg, ponieważ wszystko jest kontrolowane za pomocą elektroniki. Tylko niektóre serwisy mają wiedzę jak to zrobić, a warto wiedzieć że nie jest to wtedy tanie. Problem także można spotkać na corocznym przeglądzie technicznym, gdy diagnosta zauważy, że katalizator został usunięty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.