Co odzyskuje się z katalizatorów?
Katalizatory spełniają ważną funkcję w naszych samochodach, oczyszczając spaliny ze szkodliwych związków chemicznych. Zużywają się one po jakimś czasie, jednak nie należy ich wtedy wyrzucać a powinno się je oddać do specjalnego skupu katalizatorów, gdzie zostaną poddane recyklingowi. Co jest odzyskiwane z katalizatorów samochodowych?
Co jest odzyskiwane?
Katalizator zawiera w sobie metale szlachetne takie jak platyna, pallad i rod, które są z nich odzyskiwane za pomocą skomplikowanych procesów chemicznych i fizycznych. Jest to opłacalne ekonomicznie i ekologicznie, gdyż do uzyskania 1 kilograma platyny wymagane jest 150 ton rudy wydobytej na głębokości co najmniej kilometra lub 2 ton zużytych katalizatorów. Z roku na rok przybywa samochodów na drogach, przez co rośnie zapotrzebowanie na metale szlachetne, które odzyskuje się ze starych katalizatorów.
Jak przebiega proces recyklingu?
Choć recykling katalizatorów jest trudny do realizowania to jest to i tak znacznie łatwiejszy proces niż wydobywanie rudy metali szlachetnych. Na początku trzeba usunąć obudowy katalizatorów a następnie zmielenie monolitu. Następnie tak uzyskany monolit poddaje się wielu procesom hydrometalurgicznym i pirometalurgicznym w celu odzyskania metali szlachetnych. Ilość uzyskanego metalu zależy od metody oraz od typu katalizatora jaki poddawany jest recyklingowi.