Czym jest adblue?

Czym jest adblue?

Normy dotyczące emisji spalin stają się coraz bardziej rygorystyczne w związku z coraz większymi naciskami na zdrowe środowisko. Samochody z silnikiem diesla do spełnienia tych wymogów potrzebują dodatkowego środka, jakim jest adblue, gdyż katalizatory i filtry cząstek stałych są niewystarczające. Czym jest adblue?

Czym jest adblue?

Adblue jest to specjalny roztwór chemiczny, którego zadaniem jest zmniejszanie ilości szkodliwych związków chemicznych w spalinach. Związek ten trafia do katalizatora SCR, gdzie pod wpływem temperatury powstaje amoniak. Ten związek chemiczny reaguje ze szkodliwymi tlenkami azotu i zamienia je w nieszkodliwą parę wodną i azot. Z tego powodu samochody z silnikiem diesla i ze zbiornikiem adblue mogą spełniać normy emisji spalin.

Wpływ adblue na samochód

Działanie adblue oprócz oczyszczania spalin nie ma wpływu na działanie samochodu. Wykorzystanie adblue nie powinno mieć żadnego wpływu na osiągi oraz na komfort jazdy. Jednak pewne problemy mogą wystąpić w niskich temperaturach. Mocznik, który jest jednym z głównych składników adblue, krystalizuje się przy temperaturach mniejszych niż 11 stopni Celsjusza, co może doprowadzić do uszkodzeń w układzie paliwowym. Jednak istnieją specjalne grzałki, które zapobiegają temu zjawisku, więc korzystanie z adblue jest bezpieczne i konieczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.