Zużycie katalizatora
W trakcie użytkowania samochodu wiele elementów ulega naturalnemu zużyciu w szybszym lub wolniejszym tempie. Jednym z takich elementów jest katalizator samochodowy, który w najlepszym wypadku wytrzymuje do 200 tys. kilometrów. Jakie są objawy zużycia katalizatora i co należy zrobić gdy zdiagnozujemy jego zużycie?
Objawy
Pierwszymi objawami zużytego katalizatora mogą być między innymi spadek osiągów naszego samochodu. Kolejnym objawem możliwego zużycia katalizatora jest zwiększająca się temperatura silnika. Jest to spowodowane zatykaniem układu wydechowego przez zużyty katalizator, spaliny nie mogą znaleźć ujścia więc wracają się do silnika i negatywnie wpływają na jego pracę. Co należy zrobić aby przywrócić sprawność naszego samochodu?
Rozwiązania
Najdroższym i dobrym rozwiązaniem jest wymiana katalizatora na nowy, oryginalny katalizator, jednak wielu kierowców rezygnuje z tego rozwiązania z powodu wysokiej ceny. Popularnym, ale nielegalnym rozwiązaniem jest wycięcie katalizatora i wstawienie w jego miejsce strumienicy lub kawałka rury. Innym rozwiązaniem jest wybranie katalizatora uniwersalnego, który nie kosztuje tak dużo jak oryginalny katalizator, jednak dobrze spełnia swoje zadanie. Różnicą jest jedynie czas eksploatacji, gdyż najczęściej katalizator uniwersalny trzeba będzie wymienić nieco szybciej. Niezależnie od wybranego rozwiązania warto oddać stary katalizator do skupu, gdzie niezależnie od stopnia zużycia otrzymamy za niego kilkadziesiąt a czasami nawet kilkaset złotych.