Usterki układu wydechowego

Usterki układu wydechowego

Popularną i głośną usterką układu wydechowego jest przerdzewiały tłumik, jednak jest to jeden z mniej znaczących problemów. Układ wydechowy spełnia w samochodzie ważne funkcje i poważniejsze usterki nie dają o sobie znać w tak oczywisty sposób. Jakie są usterki układu wydechowego?

Kolektor

Jednym z elementów, który może ulec uszkodzeniu podczas eksploatacji samochodu to kolektor wydechowy. Jest on pierwszym elementem układu wydechowego od strony silnika, najczęściej dochodzi do jego pęknięcia w skutek działania wysokiej temperatury. Jego uszkodzenie wpływa na osłabienie silnika oraz nierówne obroty podczas biegu jałowego. Naprawia się go poprzez zespawanie szczeliny powstałej w trakcie pęknięcia kolektora, która jest najczęstszą usterką dotyczącej tej części.

Katalizator i filtry DPF

Zarówno katalizator jak i filtr cząstek stałych (DPF) mają za zadanie oczyszczać spaliny ze szkodliwych związków chemicznych. Takie czynniki jak niewłaściwy skład spalin, słabej jakości paliwo, problemy z turbodoładowaniem lub awaria układu paliwowego wpływają na zapychanie się i uszkadzanie tych elementów. Zapchany katalizator lub filtr DPF będzie powodował problemy z osiągami silnika i jego nierówną pracę. Naprawić taką usterkę można poprzez wymianę filtra lub katalizatora lub spróbować go zregenerować, jednak nie zadziała to w przypadku uszkodzonego katalizatora lub filtra. Oprócz wyżej wymienionych usterek istnieją również inne, mniej poważne problemy. Do innych usterek należą między innymi dziurawa rura lub tłumik, ale te problemy są łatwe do usunięcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.