Jak oszczędzać sprzęgło?

Jak oszczędzać sprzęgło?

Sprzęgło jest bardzo ważnym elementem samochodu, którego wymiana lub naprawa jest kosztowna i długotrwała. Z tego powodu warto zmienić styl swojej jazdy w taki sposób, aby sprzęgło posłużyło jak najdłużej. Jak należy jeździć by oszczędzać sprzęgło?

Zła technika

Młodzi kierowcy, którzy dopiero niedawno otrzymali prawo jazdy popełniają błędy, które wpływają na szybsze zużycie sprzęgła. Należy pilnować tych rzeczy, gdyż wyrobienie złych nawyków może prowadzić do szybszego zużycia sprzęgła. Do złych praktyk należy nie wciskanie pedału sprzęgła do końca, agresywna jazda, ruszanie z innego biegu niż pierwszy lub jazda na półsprzęgle. Jednak nie tylko młodzi kierowcy są podatni na niedobre nawyki, również doświadczeni kierowcy praktykują nawyki, które przyspieszają zużywanie się sprzęgła.

Szkodliwe przyzwyczajenia

Jednym ze złych przyzwyczajeń doświadczonych kierowców jest trzymanie stopy na pedale sprzęgła. W nowoczesnych samochodach nawet lekkie dotykanie pedału sprzęgła spowoduje szybsze zużywanie się sprzęgła poprzez szybsze ścieranie się okładzin ciernych. Innym złym przyzwyczajeniem jest jazda z wciśniętym sprzęgłem lub jazda bez wrzuconego biegu, na tzw. „luzie”. Powoduje to nie tylko większe zużycie paliwa i hamulców poprzez brak hamowania silnikiem, ale również negatywnie wpływa na eksploatację sprzęgła. Jeśli w trakcie jazdy zauważymy którykolwiek z wyżej wymienionych nawyków, to powinno się je jak najszybciej zmienić, co pozwoli na dłuższe działanie sprzęgła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.