Światła a przepisy

Światła a przepisy

Istnieje kilka przepisów dotyczących świateł zewnętrznych w naszych samochodach i nie stosowanie się do nich może grozić mandatem. Używanie niektórych świateł to kwestia bezpieczeństwa, dlatego zawsze powinno się ich przestrzegać. O jakich światłach zewnętrznych mówią przepisy ruchu drogowego i jak się do nich stosować?

Światła mijania i dzienne

Najbardziej znanym przepisem jest wymóg używania świateł mijania niezależnie od pory roku, dnia czy warunków atmosferycznych. Kolejne przepisy określają kiedy można a kiedy nie można używać świateł do jazdy dziennej. Mianowicie można je używać od świtu do zmierzchu przy normalnej przejrzystości powietrza. Nie można ich używać razem ze światłami mijania, po zmierzchu lub podczas mgły, opadów lub innych czynnikach atmosferycznych zakłócających widoczność.

Światła drogowe i pozycyjne

Kolejnymi światłami są światła drogowe, których można używać od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach. Należy je wyłączać gdy możemy oślepiać kierujących innymi pojazdami na drodze, pojazdami szynowymi czy pojazdami komunikacji wodnych. Z kolei światła postojowe i pozycyjne są używane podczas zatrzymania lub postoju, jednak należy je wyłączyć jeśli nasz pojazd stoi w wyraźnie oświetlonym miejscu lub jest poza jezdnią czy poboczem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.