Czym jest katalizator SCR?

Czym jest katalizator SCR?

Samochody z silnikiem diesla mają coraz więcej dodatkowych elementów, między innymi takie, które mają za zadanie zmniejszyć szkodliwość dla środowiska. Jednym z takich elementów jest system selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Z czego się składa i jaka jest jej rola w samochodzie?

Zadanie

Głównym zadaniem katalizatora SCR jest redukowanie tlenku azotu obecnego w spalinach, którego nie mogły zredukować katalizatory czy filtr cząstek stałych. Jest to możliwe dzięki płynowi AdBlue, który jest roztworem mocznika umożliwiającym redukcję tlenków azotu. Jest on wprowadzany do układu wydechowego, który następnie reaguje z tlenkami azotu, zamieniając je w neutralny lotny azot oraz w parę wodną. W taki sposób możliwe jest wyeliminowanie nawet 90% tlenków azotu.

Budowa

System katalizatora SCR najczęściej znajduje się zaraz za filtrem cząsteczek stałych i składa się z czujnika temperatury, modułu dozującego AdBlue, mieszalnika, samego katalizatora SCR i czujnika tlenków azotu. System ten spełnia swoje zadanie, jednak nie jest wolny od problemów, do których można zaliczyć brak działania w niskich i wysokich temperaturach oraz różne awarie elementów oraz zanieczyszczenia dostające się do zasilania płynem AdBlue.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.