Metale w katalizatorach

Metale w katalizatorach

Katalizator ma za zadanie oczyszczać spaliny ze szkodliwych związków chemicznych. Jednak nawet gdy się zużyje jest on sporo wart ze względu na metale szlachetne zawarte w jego wnętrzu. Co znajduje się we wnętrzu katalizatora i co zrobić ze zużytym katalizatorem?

Wnętrze katalizatora

We wnętrzu katalizatora znajduje się monolit ceramiczny lub cienka metalowa folia, w zależności od rodzaju katalizatora. Folia lub wnętrze kanalików w monolicie ceramicznym są pokryte metalami szlachetnymi, do których zalicza się platynę, pallad i rod. Są one wymagane do prawidłowego działania katalizatora, gdyż ich obecność wywołuje reakcje chemiczne redukujące szkodliwe związki chemiczne w spalinach. Co zrobić w przypadku gdy katalizator przestaje pełnić swoje funkcje?

Uszkodzony katalizator

Gdy katalizator jest zużyty lub uszkodzony to najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana. Koszt takiej części jest dość duży, jednak te koszty można zmniejszyć jeśli zdecydujemy sprzedać się nasz stary katalizator. Z powodu zawartości metali szlachetnych nawet katalizator nie nadający się do użytku jest sporo wart. Taki katalizator sprzedaje się w specjalnych skupach katalizatorów, gdzie zostają odpowiednio wycenione. Taki zużyty katalizator może kosztować nawet kilkaset złotych, więc nie powinno się ich wyrzucać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.