Katalizatory z wkładem metalowym

Katalizatory z wkładem metalowym

Oprócz tańszych katalizatorów ceramicznych na rynku dostępne są również droższe katalizatory metalowe, które mają więcej zalet niż ich ceramiczne odpowiedniki. Są one rzadziej spotykane niż katalizatory ceramiczne, najczęściej są one montowane w nowoczesnych samochodach. Jaką mają przewagę nad katalizatorami ceramicznymi?

Wytrzymałość

Pierwszą zaletą katalizatora metalowego jest jego większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Gdy katalizator ceramiczny podczas uderzenia skruszy się i będzie konieczna jego wymiana to katalizator metalowy jedynie się wygnie i będzie w stanie nadal pracować. Ponadto katalizator metalowy jest bardziej odporny na gwałtowne zmiany temperatur, na przykład podczas wjazdu w głęboką kałużę. Oprócz wytrzymałości katalizator ma inne zalety.

Szybsza i lepsza praca

Wytrzymałość katalizatora jest zapewniona głównie przez jego budowę, gdyż nośnik katalizatora jest wykonany cienkiej, metalowej taśmy. Jednak wkład metalowy w katalizatorze daje również inne zalety oprócz większej wytrzymałości. Katalizator metalowy dużo szybciej osiąga temperaturę wymaganą do oczyszczania spalin ze szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki azotu, węglowodory i tlenki węgla. Kolejną zaletą katalizatorów metalowych są mniejsze opory przepływu spalin i powietrza, co umożliwia lepszą pracę silnika. Jedyną wadą katalizatorów metalowych jest ich wyższy koszt, przez co są montowane w droższych samochodach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.