Jak rozpoznać uszkodzenie katalizatora?

Jak rozpoznać uszkodzenie katalizatora?

Spaliny naszych samochodów znacznie wpływają na środowisko, dlatego z roku na rok zwiększają się rygory dotyczące czystości spalin. Do tego zadania służy reaktor katalityczny, który znajduje się w układzie wydechowym. Jak rozpoznać możliwe uszkodzenie katalizatora i jakie są tego efekty?

Jak rozpoznać usterkę?

Usterka katalizatora nie jest poważna, jednak nie wolno jej lekceważyć. Pierwszym objawem w nowszych samochodach jest kontrolka check engine, która może wskazywać na awarię katalizatora lub innego ważnego elementu. Ponadto możemy zaobserwować nierówną pracę silnika, spadek mocy i gorsze osiągi naszego pojazdu. O jakich usterkach mogą świadczyć takie objawy?

Usterki i ich efekty

Katalizator pracuje w ciężkich warunkach, nagrzewając się do kilkuset stopni Celsjusza, dlatego jest podatny na uszkodzenia. Może do tego doprowadzić na przykład gwałtowne schłodzenie, na przykład podczas wjazdu w kałużę. Katalizator może zostać uszkodzony mechanicznie, na przykład przez kamień. Ponadto katalizator może się zapchać sadzą i ulec dalszemu uszkodzeniu. Samochód poruszający się z niesprawnym katalizatorem będzie miał zmniejszone osiągi, gdyż spaliny będą wracać do silnika, ponadto spaliny emitowane przez nasz samochód będą bardziej trujące, co będzie skutkowało zabraniem dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.