Czym jest samochód hybrydowy?

Czym jest samochód hybrydowy?

Najprostszym wytłumaczeniem tego czym jest samochód hybrydowy jest samochodem, w którym występuje zarówno silnik spalinowy jak i elektryczny. Jednak w dzisiejszych czasach nie jest to wystarczające wytłumaczenie z powodu zadań jakie ma silnik elektryczny oraz sposobu połączenia pracy silników. Jakie wyróżniamy hybrydy?

Zadania silnika elektrycznego

Silnik elektryczny może mieć różny stopień zaawansowania i różne zadania, przez co wyróżniamy mikrohybrydy, hybrydy łagodne i hybrydy pełne. W przypadku mikrohybryd silnik jest wykorzystywany jedynie do rozruchu samochodu i odzysku energii z hamowania. Takie same zadania ma silnik elektryczny w przypadku łagodnych hybryd, ale do tego wspomaga silnik spalinowy w rozruchu samochodu. Dopiero w pełnej hybrydzie silnik elektryczny może napędzać samochód i spełniać te same zadania co w innych rodzajach hybryd.

Połączenie silników

Hybrydy można rozróżnić również poprzez rodzaj współpracy silnika elektrycznego i spalinowego. W przypadku hybryd szeregowych silnik spalinowy służy jedynie jako generator prądu dla silników elektrycznych, nie jest w żaden sposób połączony z napędem samochodu. W hybrydzie równoległej silnik elektryczny jedynie wspomaga silnik spalinowy, który jest głównym źródłem napędu. Ponadto są jeszcze hybrydy mieszane, w której dwa silniki elektryczne wspomagają silnik spalinowy, ale mogą również działać jako napęd samochodu bez użycia silnika spalinowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.