Budowa i funkcje katalizatora utleniającego
Niemal każdy samochód poruszający się po naszych drogach produkuje spaliny, z wyjątkiem samochodów elektrycznych, których nie ma zbyt dużo. W spalinach zawartych jest bardzo dużo szkodliwych związków chemicznych, które na szczęście są w większości redukowane przez katalizatory, w tym katalizatory utleniające. Czym są i gdzie można je znaleźć?
Gdzie występują katalizatory utleniające?
Katalizatory utleniające najczęściej można spotkać w samochodach z silnikiem wysokoprężnym, czyli w silnikach Diesla. W połączeniu z katalizatorem redukującym tworzą katalizator trójdrożny, jednak w przypadku silników Diesla ten typ katalizatora nie będzie się nadawał z powodu ubogiej mieszanki paliwowej. Jak działają katalizatory utleniające i jakie szkodliwe związki chemiczne są przez nie eliminowane?
Działanie katalizatora utleniającego
Katalizator utleniający, podobnie jak każdy inny katalizator ma za zadanie oczyszczanie spalin ze szkodliwych związków chemicznych. W przypadku katalizatorów utleniających te związki chemiczne to tlenek węgla i węglowodory. Dzieje się tak dzięki chemicznej reakcji utleniania, podczas której węglowodory i tlenek węgla są przekształcane do dwutlenku węgla i pary wodnej. W silnikach Diesla taki katalizator jest wystarczający, jednak w silnikach benzynowych w spalinach znajdują się także tlenki azotu, na które katalizator utleniający nie działa.