Co robi katalizator redukujący?
Każdy katalizator ma za zadanie oczyszczać spaliny ze szkodliwych związków chemicznych powstałych w skutek spalania paliwa. Jednak duża ilość związków chemicznych w spalinach wymaga powstania różnych rodzajów katalizatorów, które skutecznie będą je neutralizować. Jednym z rodzajów katalizatorów jest katalizator redukujący.
Zadania katalizatora redukującego
Zadaniem katalizatora redukującego jest oczyszczanie spalin ze szkodliwego tlenku azotu. Jest to możliwe dzięki metalom szlachetnym zawartym w rdzeniu katalizatora, które prowokują reakcje chemiczne redukujące tlenki azotu do nieszkodliwego azotu i tlenu. Aby redukowanie tlenków azotu było możliwe, w katalizatorze muszą wystąpić specjalne warunki. Należy do nich odpowiednio wysoka temperatura oraz odpowiednia mieszanka spalin i powietrza.
Gdzie występuje katalizator redukujący?
W dzisiejszych czasach nie stosuje się pojedynczych katalizatorów redukujących. W zdecydowanej większości samochodów katalizator redukujący jest częścią katalizatorów trójdrożnych, które są najpopularniejszymi katalizatorami występującymi na drogach. Są one montowane jedynie w silnikach benzynowych, gdyż w samochodach z silnikiem Diesla za redukcję tlenków azotu odpowiadają specjalne konwertery. Ponadto katalizator trójdrożny nie będzie działał prawidłowo z powodu innej, ubogiej mieszanki paliwa.