Wycinanie katalizatora – fakty i mity
Niektórzy kierowcy decydują się na wycięcie katalizatora, sądząc że takie działanie zwiększy moc silnika i może zmniejszyć zużycie paliwa. Czy jest to uzasadnione działanie i czy można wykonać taką operację? Co można zyskać a co można stracić gdy wytniemy katalizator?
Prawo
Zgodnie z prawem samochód musi spełniać rygorystyczne normy emisji spalin, a bez katalizatora nie jest to możliwe. Jeśli kontrola drogowa wykaże, że nasz samochód nie spełnia norm to zakończy się to mandatem i zakazem dalszej jazdy. Z tego powodu wycinanie katalizatora w celach innych niż jego wymiana jest niezgodne z prawem. Jednak wiele osób wycina katalizatory, twierdząc że poprawia to osiągi silnika. Czy tak jest naprawdę?
Osiągi
Wycięcie katalizatora nie wpływa pozytywnie na osiągi silnika, jeśli już to może negatywnie wpłynąć na pracę samochodu. Dźwięk silnika będzie bardziej agresywny, co może zadowolić amatorów tuningu akustycznego, ale wpłynie negatywnie na osiągi silnika. Kolejnym negatywnym wpływem wyciętego katalizatora na działanie silnika jest dużo większe zużycie paliwa. Ponadto wycięcie katalizatora często nie jest możliwe, gdyż sondy lambda wykrywają brak katalizatora i przełączają silnik w tryb awaryjny.