Ekologiczne rozwiązania w samochodach osobowych

Ekologiczne rozwiązania w samochodach osobowych

Samochody osobowe z roku na rok ulegają coraz to bardziej zaawansowanym modernizacjom. Głównym zamysłem jest tworzenie samochodów bardziej przyjaznym naturalnemu środowisku. Nie od dziś jest wiadomo, że spaliny wydzielane przez samochody są bardzo szkodliwe i w niektórych przypadkach mogą powodować nawet choroby nowotworowe u ludzi. To tyczy się szczególnie spalin z silników diesla, ale silniki benzynowe także nie są zbyt ekologiczne. Dlatego właśnie powstał szereg rozwiązań, który ma obniżyć spalanie oraz wydzielanie trujących substancji do środowiska. Przykładem może być bardzo kontrowersyjny w ostatnim czasie system start-stop, który co prawda obniża wydzielanie trujących substancji ale działa niekorzystnie na akumulator i rozrusznik.

Katalizatory w silnikach benzynowych

Jednym z bardzo dobrych rozwiązań, które w dużym stopniu powodują obniżenie wydzielania szkodliwych substancji są katalizatory. Katalizatory montowane są głównie na układach wydechowych samochodów osobowych i ich zadaniem jest unieszkodliwienie trujących substancji wydzielanych właśnie tą drogą. Pozwala na to budowa katalizatora, który przypomina poniekąd siatkę. Siatka ta bogata jest w szlachetne pierwiastki, które wchodzą w reakcje chemiczne z trującymi substancjami. Przez to gazy wydechowe są pozbawione większości trujących substancji, a sam pojazd spełnia coraz to bardziej rygorystyczne normy. Jak wiadomo katalizator po jakimś czasie także może ulec uszkodzeniu i w tym przypadku należy zakupić nowy. Stary można natomiast sprzedać poprzez skup katalizatorów.

Filtry DPF

Filtry DPF czyli filtry cząstek stałych to rozwiązanie bardzo podobne do katalizatorów. Występują one tylko i wyłącznie w silnikach diesla i spełniają takie same zadanie. Czasem ich praca jest wspomagana poprzez tradycyjny katalizator, ponieważ silnik diesla wydziela dużo więcej szkodliwych substancji. Poza tym w silnikach diesla pojawia się sadza, którą właśnie filtr cząstek stałych musi systematycznie spalać. Dzieje się to automatycznie i użytkownik nawet nie wie o tym, ale trzeba pamiętać o dobrej eksploatacji samochodu. Posiadając filtr DPF trzeba pamiętać, że raz na jakiś czas trzeba autem przejechać przez drogę ekspresową w celu wypalenia zaległej sadzy. Jeżeli nie będziemy się do tego stosować to filtr po jakimś czasie zapcha się sadzą, a to zaprowadzi nas do serwisu, gdzie wydamy sporo gotówki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.