Czym jest katalizator?

Czym jest katalizator?

Wiele z osób czytających ten artykuł ma samochód, a w nim jest specjalny przyrząd, który w znaczny sposób oczyszcza spaliny naszego samochodu. Reaktor katalityczny, zwany potocznie katalizatorem to część układu wydechowego która odpowiada za to właśnie zadanie. Jakie są jego rodzaje i jak działa?

Zadanie reaktora katalitycznego

Dawniej reaktory katalityczne nie były powszechnie stosowane, gdyż normy emisji spalin były bardzo łagodne i nie było potrzeby ich oczyszczania. W dzisiejszych czasach dużo bardziej dbamy o środowisko i te normy są dużo bardziej rygorystyczne. Bardzo często samochody mają więcej niż jeden katalizator w celu jak najlepszego niwelowania szkodliwych związków chemicznych takich jak tlenek węgla, węglowodory i tlenki azotu. Dzięki reakcjom chemicznym z katalizatorem (pallad, rod, platyna) szkodliwe związki są utleniane lub redukowane, co rozkłada powyższe szkodliwe związki do pary wodnej, dwutlenku węgla i azotu.

Typy katalizatorów

Reaktory katalityczne można podzielić ze względu na zadania jakie wykonują oraz ze względu na ich wkład. Pierwszym z rodzajów katalizatorów jest katalizator utleniający, zwany także dwufunkcyjnym. Przyspieszają one reakcje utleniania i zmniejszają zawartość węglowodorów i tlenków węgla. Kolejnym typem jest reaktor redukujący, zwany jednofunkcyjnym. Jego zadanie polega jedynie na redukowaniu tlenków azotu do postaci azotu oraz dwutlenku węgla. Ostatnim rodzajem jest reaktor utleniająco-redukujący, zwany trójfunkcyjnym. Jest on połączeniem dwóch poprzednich typów katalizatorów i jest on najczęściej stosowany. Innym podziałem reaktorów jest podział ze względu na wkład, gdzie wyróżniamy katalizatory z wkładem ceramicznym i katalizatory z wkładem metalowym. Wkłady metalowe są tańsze i bardziej odporne na uszkodzenia w przeciwieństwie do wkładów ceramicznych.

Podsumowując

Reaktory katalityczne są bardzo ważnym elementem naszych samochodów, gdyż odpowiadają za oczyszczanie spalin. Każdy kierowca powinien mieć chociaż podstawową wiedzę na ich temat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.